rodzaje wydatków

Rodzaje wydatków w domowym budżecie

Ustalenie wydatków, których dokonujemy w ciągu miesiąca może być przydatne przy ustalaniu wielkości domowego budżetu. Rozeznanie na co i w jakiej ilości wydajemy pieniądze jest bardzo ważną informacją. Można zastanowić się na czym można zaoszczędzić a na co brakuje nam pieniędzy. Bardzo często w ogóle nie zastanawiamy się ile wydajemy pieniędzy i na co. Wychodzimy do supermarketu i kuszeni promocjami wydajemy pieniądze na rzeczy, które nie są nam przydatne. Często brakuje nam wtedy pieniędzy na rzeczy przydatne.

Dobra podstawowe

To rzeczy, które musimy kupić, są nam one niezbędne do przeżycia. Do tych wydatków zaliczamy wydatki na jedzenie, mieszkanie czy na potrzeby dzieci. Bez tych wydatków nie można zaplanować żadnego budżetu i warto dokładnie znać kwoty jakie wydajemy na powyższe rzeczy. Często stanowią one istotną część naszego budżetu i niewiele pozostaje na inne potrzeby. Tym bardziej należy je dokładnie oszacować, żeby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na inne cele.

Dobra luksusowe

Te elementy nie są nam konieczne do przeżycia i nie są obowiązkową pozycją w naszym domowym budżecie. To bardziej przedmioty lub usługi, które są nam potrzebne lub sprawiają nam przyjemność. Często w związku z tym, że nie orientujemy się ile pieniędzy możemy wydać w danym miesiącu, ulegamy pokusom i kupujemy je. Potem okazuje się, że brakuje nam pieniędzy i szukamy ratunku w kredytach gotówkowych. To nie jest jednak najlepsza droga np. z uwagi na wysokie oprocentowanie.

Lepiej oszczędzić pieniądze na rzeczy przyjemne np. wakacje lub nowy telewizor czy komputer. Wtedy nie musimy się zadłużać i spłacać wysokich odsetek kredytu, który musieliśmy wziąć z uwagi na niewłaściwe planowanie wydatków. Stan braku gotówki jest właściwie nieustający (zawsze są jakieś potrzeby) wobec tego bez dobrego planowania wydatków domowych zawsze skończy się niekorzystną pożyczką.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *