mieszkanie od dewelopera

Mieszkanie Deweloperskie Bez Wpadek – 5 Wskazówek Dla Kupujących

Zakup własnego mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji, jaką przyjdzie nam w życiu podjąć. Do tego musimy przygotować się na wiele przeszkód i formalności. Oto 5 porad na temat tego, jak uniknąć kłopotów, kupując mieszkanie od dewelopera.

Formalności, dokumenty, wizyty w różnych instytucjach, u pośredników itp. Cały proces kupowania mieszkania od dewelopera jest dość długotrwały i skomplikowany. Gdy zawczasu dobrze się do niego przygotujemy, będzie nam łatwiej się z nim zmierzyć.

1.Środki finansowe na zakup mieszkania

Zanim zaczniemy przeszukiwać oferty mieszkaniowe dostępne na rynku, powinniśmy w pierwszej kolejności pomyśleć o pieniądzach. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku, gdy nabywany lokal chcemy sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego. Sprawdźmy oferty w bankach, a także skorzystajmy z porównywarki kredytowej. To pozwoli nam oszacować, na jak wysoką kwotę pożyczki możemy liczyć przy osiąganych przez nas dochodach. Pamiętajmy, iż oprócz sfinansowania kupna mieszkania będziemy także potrzebowali pieniędzy na jego wykończenie.

2. Wybór wymarzonego mieszkania

Następnym krokiem ku własnemu „M” jest wybór nieruchomości. Przygotujmy się na żmudny proces, ponieważ każde mieszkanie, które chcemy kupić, należy obejrzeć, a wybór ofert na rynku nieruchomości jest obecnie dość duży. W tej kwestii warto skupić się na lokalizacji, otoczeniu, rozkładzie pomieszczeń, a także na pierwszym wrażeniu.

3. Sprawdzenie dewelopera

W przypadku, gdy spodoba nam się konkretny lokal, powinniśmy przyjrzeć się szczególnie deweloperowi zarządzającemu daną inwestycją. W tym celu pomocny będzie nam prospekt informacyjny udostępniany przez dewelopera. Z tego dokumentu dowiemy się m. in.:

  • jakie doświadczenie ma deweloper – powinny być tu wyodrębnione zrealizowane inwestycje,
  • czy przeciwko deweloperowi nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne,
  • jaki jest status prawny działki – czy jest obciążona np. kredytem,
  • jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek,
  • czy w promieniu 1 km planowane są inwestycje infrastrukturalne,
  • czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia,
  • jaki jest termin zakończenia inwestycji,
  • kto finansuje budowę i jak zabezpieczone są interesy nabywców.

4. Pomoc pośrednika

Gdy jesteśmy zajęci, bo dużo pracujemy lub podróżujemy, warto pomyśleć o zatrudnieniu pośrednika nieruchomości. Pomoc agenta będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami: 1–3% ceny mieszkania i 23% podatku VAT. Jednak doradcy finansowi i agenci nieruchomości załatwią za nas wszystkie formalności związane kredytem i poszukiwaniem mieszkania. 

5. Umowa u notariusza

Gdy już znajdziemy wymarzone „M” i dostaniemy kredyt w banku, pozostaje nam znalezienie zaufanego notariusza. Pracownik kancelarii ma obowiązek zadbać o zgodność wszystkich dokumentów z literą prawa. Dodatkowo poświadczy zawarcie umowy, a także wyjaśni niezrozumiale kwestie prawne.