Chcesz zrezygnować z usług PKO Banku Polskiego? Zamknięcie rachunku osobistego wymaga kilku kroków. Dowiedz się, jak skutecznie zamknąć konto w PKO BP przez internet, listownie lub w oddziale banku. Wyjaśniamy wszystkie formalności i ważne terminy.
Dostępne metody zamykania konta w PKO BP
PKO Bank Polski oferuje kilka sposobów na zakończenie współpracy. Możesz wybrać metodę najwygodniejszą dla siebie. Bank umożliwia złożenie dyspozycji online. Dostępne są także tradycyjne opcje.
Konto zamkniesz przez bankowość internetową iPKO. Możesz użyć aplikacji mobilnej IKO. Inną metodą jest wizyta w oddziale banku. Wypowiedzenie wyślesz też listownie. Od lutego 2022 roku bank wprowadził możliwość zamknięcia konta przez internet. Procedura zamknięcia konta w PKO BP może być zrealizowana przez internet, listownie lub w oddziale. Zamknięcie konta w PKO BP jest możliwe przez internet, aplikację mobilną, w placówce lub telefonicznie.
Zamknięcie konta przez internet w iPKO
Zamykanie konta online to wygodne rozwiązanie. Nie musisz wychodzić z domu. Proces zamknięcia konta przez internet w systemie iPKO wymaga zalogowania się. Wybierz opcję 'Zamknięcie konta’. Przejdź do zakładki „Moje produkty”. Znajdź tam „Konta”. Wybierz „Dyspozycje i zaświadczenia”. Następnie wybierz opcję „Zamknięcie konta”. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Możesz złożyć dyspozycję online w serwisie iPKO. Przy zamknięciu konta można to zrobić w serwisie iPKO.
- Zaloguj się do serwisu iPKO.
- Znajdź sekcję dyspozycji lub wniosków.
- Wybierz opcję zamknięcia rachunku.
- Postępuj zgodnie z wyświetlanymi krokami.
Zamknięcie konta przez aplikację mobilną IKO
Aplikacja IKO pozwala na szybkie działanie. Zamknięcie konta w aplikacji IKO jest szybkie i intuicyjne. Zaloguj się do aplikacji IKO. Przejdź do sekcji „Moje sprawy”. Wybierz „Dyspozycje i zaświadczenia”. Następnie wybierz „Konta”. Kliknij „Zamknięcie konta”. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. W bankowości elektronicznej można zamknąć konto przez IKO. Możesz złożyć dyspozycję online w aplikacji IKO. Przy zamknięciu konta można to zrobić w aplikacji IKO.
- Otwórz aplikację IKO na telefonie.
- Znajdź odpowiednią sekcję w menu.
- Wybierz opcję dotyczącą zamknięcia konta.
- Potwierdź swoją decyzję.
Zamknięcie konta w placówce banku
Wizyta w oddziale to tradycyjny sposób. Zamykanie konta osobistego w oddziale PKO BP wymaga obecności. Zabierz dokument tożsamości podczas wizyty. Przynieś dokument tożsamości. Złóż dyspozycję zamknięcia konta osobiście. W zamknięciu konta w oddziale konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości. Metoda osobista wizyta wymaga zabrania wypowiedzenia w dwóch egzemplarzach. Wypowiedzenie można złożyć osobiście w oddziale.
- Przygotuj wypowiedzenie w dwóch egzemplarzach.
- Zabierz ważny dowód osobisty.
- Odwiedź najbliższą placówkę PKO BP.
- Złóż dyspozycję u pracownika banku.
- Zachowaj potwierdzenie złożenia dyspozycji.
Zaplanuj wizytę z wyprzedzeniem ze względu na kolejki. Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie banku. Znajdziesz tam najbliższy oddział PKO BP. Placówki i bankomaty dostępne są na stronie banku.
Zamknięcie konta listownie
Możesz wysłać wypowiedzenie pocztą. Wypowiedzenie można wysłać listownie. Wysyłka wypowiedzenia na adres PKO BP jest możliwa. Adres centrali PKO BP to ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa. Wypowiedzenie można złożyć listownie. Ważne jest potwierdzenie odbioru wypowiedzenia. Zamknięcie konta w PKO BP jest bezpłatne. Obowiązują opłaty za przesyłkę listem poleconym.
- Przygotuj pisemne wypowiedzenie umowy.
- Podpisz dokument zgodnie ze wzorem podpisu.
- Wyślij list polecony z potwierdzeniem odbioru.
- Adresatem jest centrala banku lub oddział.
„Podpis na wypowiedzeniu musi być zgodny ze wzorem podpisu złożonym w banku.”
Podpis na wypowiedzeniu musi być zgodny z podpisem złożonym na karcie wzorów podpisów.
Zamknięcie konta przez telefon
Niektóre źródła wskazują na tę możliwość. Możesz zamknąć konto w PKO BP telefonicznie. Skontaktuj się z infolinią PKO BP. Podaj niezbędne informacje. Potwierdź tożsamość. Złóż dyspozycję zamknięcia konta przez telefon. Bank oferuje infolinię 24h, 7 dni w tygodniu – tel. 800 302 302. Skontaktuj się z infolinią PKO BP.
Warto potwierdzić na infolinii, czy pełne zamknięcie konta jest możliwe tą drogą. Czasem jest to opcja tylko do zastrzeżenia karty lub uzyskania informacji.
Okres wypowiedzenia i status konta
Standardowy okres wypowiedzenia wynosi 30 dni. Okres wypowiedzenia umowy konta wynosi 30 dni. Czas liczony jest od dostarczenia wniosku do banku. Długość okresu wypowiedzenia w PKO BP wynosi miesiąc. Wypowiedzenie wymaga złożenia. Obowiązuje 30 dni okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia wynosi 30 dni.
W tym czasie możesz korzystać z konta. Podczas wypowiedzenia można korzystać z konta i karty. Za prowadzenie rachunku i kart nadal pobierane są opłaty. W okresie wypowiedzenia możesz korzystać z rachunku. Usługi bankowości elektronicznej działają. Aplikacja mobilna i karta debetowa są aktywne. Zostaw na koncie środki. Pokryją one ewentualne koszty. Opłaty powstaną w okresie wypowiedzenia.
„W okresie wypowiedzenia z konta i karty można normalnie korzystać, ale nadal są pobierane opłaty.”
Co z pieniędzmi na koncie?
Musisz wskazać numer rachunku do przelania środków. Bank ma obowiązek przesłać nadwyżkę środków. Przekazywanie środków na inny rachunek jest możliwe. Po wysłaniu wypowiedzenia środki mogą zostać automatycznie przelane. Wypłać środki przed końcem okresu wypowiedzenia. Unikniesz opłat. Po zamknięciu konta środki trafią na wskazany rachunek. Przelew środków po zamknięciu konta w PKO BP następuje. Po zamknięciu środki przekazywane na wskazany rachunek. Może być to rachunek techniczny.
„Podczas składania wniosku o likwidację rachunku w PKO BP, zostaniesz poproszony o wskazanie numeru konta, na który zostanie przekazana ewentualna nadwyżka środków.”
W przypadku braku środków bank nie zamknie konta. Jeśli na koncie są pieniądze, podaj rachunek do wypłaty. Zamknięcie konta wymaga wypłacenia środków. Możliwe jest przeniesienie środków pieniężnych.
Wymagane dokumenty i wypowiedzenie umowy
Do zamknięcia konta potrzebujesz dokument tożsamości. Dokumenty wymagane to dowód osobisty. Konieczne jest pisemne wypowiedzenie umowy. Formalności obejmują wypełnienie formularza. Należy okazać dowód osobisty lub paszport. Wypowiedzenie można złożyć na podstawie wzoru. Wzór można pobrać i wypełnić online. Wypowiedzenie musi zawierać termin 30 dni. Można je pobrać ze strony banku. Wypowiedzenie powinno zawierać dane osobowe. Podaj numer konta i dane kontaktowe. Wskaż sposób wypłaty środków. Dokument wymaga podpisu. Formularz wypowiedzenia dostępny na stronie PKO BP.
Dokument | Uwagi |
---|---|
Dowód osobisty lub paszport | Niezbędny do potwierdzenia tożsamości. |
Pisemne wypowiedzenie umowy rachunku | Wzór dostępny online lub w oddziale. |
Pełnomocnictwo (dla kont firmowych) | Jeśli nie właściciel składa dyspozycję. |
Podpis na wypowiedzeniu musi być zgodny z podpisem złożonym w banku. Podpis na wypowiedzeniu musi być zgodny z podpisem na karcie wzorów podpisów.
O czym pamiętać przed zamknięciem konta?
Zanim zamkniesz konto, sprawdź powiązane produkty. Przed wypowiedzeniem warto zamknąć inne produkty. Dotyczy to lokat i ubezpieczeń. Spłać zobowiązania. Zastrzeż kartę. Pamiętaj o spłacie limitu. Zamknij powiązane produkty bankowe. Odwołaj zgody marketingowe. Anuluj polecenia zapłaty po zamknięciu konta. Anuluj płatności cykliczne. Dotyczy to subskrypcji powiązanych z PKO. W przypadku posiadania kredytu mieszkaniowego, konieczne jest sprawdzenie warunków marży kredytu.
- Spłać wszelkie debety i zadłużenie.
- Zamknij lokaty i inne produkty powiązane.
- Zastrzeż kartę debetową.
- Anuluj zlecenia stałe i polecenia zapłaty.
- Przenieś środki na inne konto.
- Pamiętaj o pozostawieniu środków na opłaty w okresie wypowiedzenia.
Przed zamknięciem konta warto zastrzec kartę debetową. Zrobisz to przez bankowość elektroniczną lub infolinię. W przypadku zagubionej lub skradzionej karty można ją unieważnić. Nie wymaga to wypowiadania umowy konta.
Szczególne przypadki zamykania konta
Zamknięcie konta dziecka
W przypadku konta dziecka zamknięcie może nastąpić. Wniosek składa rodzic lub przedstawiciel ustawowy. Procedura odbywa się w oddziale banku.
Zamknięcie konta w trybie natychmiastowym
Zwykle obowiązuje okres wypowiedzenia. Możliwe jest rozwiązanie natychmiastowe. Dotyczy to szczególnych sytuacji. Tryb natychmiastowy jest możliwy. Przykładem jest śmierć właściciela. Inny przypadek to naruszenie regulaminu przez bank. W sytuacji zmiany regulaminu lub opłat klient może wypowiedzieć umowę od razu. Nie ma wtedy okresu wypowiedzenia. PKO BP może zgodzić się na zamknięcie konta w trybie natychmiastowym.
Można złożyć wypowiedzenie z zachowaniem krótkiego okresu. Dotyczy to braku podpisania umowy o kartę. Możliwe jest to przy braku zobowiązań kredytowych.
Zamknięcie konta po śmierci właściciela
Po śmierci właściciela konta środki są przekazywane spadkobiercom. Wymaga to dostarczenia aktu zgonu. Potrzebne są dokumenty potwierdzające prawo do spadku. Środki przekazywane spadkobiercom.
Opłaty związane z zamykaniem konta
Zamknięcie konta w PKO BP jest bezpłatne. Zwykle nie ma opłat za samą likwidację. Mogą wystąpić opłaty za wcześniejsze zerwanie lokat. Dotyczy to też zobowiązań kredytowych. Opłaty za przesyłkę listem poleconym obowiązują. Podczas wypowiedzenia za prowadzenie rachunku i kart nadal pobierane są opłaty.
Przed zamknięciem konta upewnij się, że saldo wynosi zero. Nie ma zaległości finansowych. W przypadku braku środków bank nie zamknie konta. Zostaw na koncie parę złotych. Pokryją opłaty.
Po zamknięciu rachunku
Po zakończeniu okresu wypowiedzenia konto jest nieaktywne. Wszystkie wydane karty są zamykane. Zlecenia stałe są anulowane. Po zakończeniu okresu wypowiedzenia można próbować zalogować się. Sprawdzisz status konta w bankowości internetowej. Potwierdzenie zamknięcia konta otrzymasz. Może być drogą elektroniczną. Możliwa jest poczta tradycyjna.
PKO BP w liczbach
PKO BP to największy bank w Polsce. Jest liderem w rankingu banków. Ma największą liczbę klientów. PKO Bank Polski prowadził 9,42 mln rachunków. To dane na koniec III kwartału 2024 roku. PKO BP obsługuje 12,1 milionów klientów. PKO BP razem z Inteligo ma prawie 11 mln klientów. PKO posiada najwięcej placówek w Polsce. Obsługuje blisko 8,5 mln rachunków. Prawie 10 mln kart bankowych jest aktywnych.
Bank wprowadza zmiany. PKO BP od 6 maja 2025 r. obniża domyślne limity transakcji. Robi to w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Limity są obniżone o połowę. PKO BP od 1 czerwca 2023 r. zmienił ofertę kont i kart kredytowych. Zmieniono opłaty za prowadzenie konta i karty. PKO BP od 25 czerwca 2024 r. wygasza markę Inteligo. Nie przyjmuje nowych wniosków o otwarcie konta Inteligo. Wszelkie zmiany w limitach i opłatach były komunikowane. Bank informował na bieżąco.
Najczęstsze pytania dotyczące zamykania konta w PKO BP
Ile trwa zamknięcie konta w PKO BP?
Standardowy okres wypowiedzenia wynosi 30 dni. Konto zostanie zamknięte po upływie tego terminu. Liczy się data dostarczenia wniosku do banku. Zamknięcie konta w PKO może potrwać do kilku dni roboczych po okresie wypowiedzenia. Czas realizacji zamknięcia to do 30 dni od złożenia dyspozycji.
Czy mogę zamknąć konto PKO BP przez internet?
Tak, bank PKO BP umożliwia zamknięcie konta przez internet. Możesz to zrobić w serwisie iPKO. Możesz również użyć aplikacji mobilnej IKO. Opcja ta jest dostępna od lutego 2022 roku. Proces zamknięcia konta przez internet jest możliwy.
Co się dzieje ze środkami na koncie po zamknięciu?
Środki pozostałe na koncie są przelewane. Trafiają na inny rachunek wskazany przez Ciebie w wypowiedzeniu. Bank ma obowiązek przelać nadwyżkę. Jeśli nie wskażesz konta, bank może przelać środki na rachunek techniczny. Możliwa jest też wypłata środków w oddziale. Upewnij się, że pozostawiasz środki na pokrycie opłat w okresie wypowiedzenia.
Czy zamknięcie konta w PKO BP kosztuje?
Samo zamknięcie konta osobistego jest zazwyczaj bezpłatne. Mogą wystąpić koszty związane z wysyłką wypowiedzenia listem poleconym. Opłaty za prowadzenie konta i karty są naliczane w okresie wypowiedzenia. Mogą pojawić się opłaty za wcześniejsze zerwanie powiązanych produktów, np. lokat.
Czy mogę zamknąć konto natychmiast?
Zamknięcie konta w trybie natychmiastowym jest możliwe. Dotyczy to szczególnych sytuacji. Może to być zmiana regulaminu przez bank. Inny przypadek to śmierć właściciela konta. Standardowo obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia. PKO BP może zgodzić się na tryb natychmiastowy w szczególnych okolicznościach.