Jak uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego?

Marzenie o własnym domku jednorodzinnym jest często marzeniem każdego z nas. Rzeczywistość nie wszystkim pozwala na samodzielne spełnienie marzenia, często jest tak, że zgłaszamy się do banku z prośbą o częściowe sfinansowanie budowanej przez nas nieruchomości. Jak uzyskać kredyt na budowę domu jednorodzinnego i jak wybrać najlepszą ofertę kredytową?

Kredyt hipoteczny a pandemia w Polsce

Zanim przejdziemy do konkretnych porad, warto wspomnieć parę słów na temat pandemii COVID-19, która wpłynęła na naszą bankowość. Banki obniżyły stopy kredytowe, co dla niektórych może być dobrą informacją, jednak w praktyce wiąże się z tym, że banki ograniczyły dostęp do kredytów, poprzez bardzo surową sekcję wniosków. Dlatego, jeśli chcemy skorzystać z oferty kredytowej, musimy się bardzo dobrze przygotować lub przemyśleć, czy w tej sytuacji nadal chcemy złożyć wniosek. 

Kredyt hipoteczny a nasza zdolność kredytowa

Banki bardzo dokładnie analizują naszą zdolność kredytową, gdyż kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, które w zależności od wydarzeń w naszym życiu pozostaje niezmienne. Dlatego banki ograniczając ryzyko do minimum, sprawdzają wszystkie czynniki, które mają wpływ na naszą sytuację życiową. W głównej mierze analizują nasze comiesięczne wpływy na konto osobiste, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód, ilość osób wspólnie gospodarujących, historię kredytową, czy wykonywany zawód i umowę, która normuje nasz stosunek pracy. Wszystko to bank dokładnie analizuje na mocy której obliczają miesięczną ratę i czas spłacania zadłużenia. 

Kredyt hipoteczny a nasza historia kredytowa

Musimy pamiętać, że bank dokładnie sprawdzi naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli będziemy widoczni tam jako niepewny płatnik, nie otrzymamy kredytu. Bank potraktuje nas jako osoby niewiarygodne i ryzyko udzielenia nam zobowiązania będzie zbyt wysokie, aby bank je w tej sytuacji podjął. 

Otrzymaliśmy kredyt hipoteczny – co dalej?

Teraz rozpoczynamy budowę domu jednorodzinnego. Najprawdopodobniej mamy już plany bądź budowa idzie pełną parą. Wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Teraz naszym domem zajmie się profesjonalista, który stworzy wymarzone wnętrza. Potrzebny będzie nam architekt wnętrz. Białystok, Warszawa, Łódź, Wrocław w tych miastach jest największa ilość specjalistów, którzy mają bogate port folio i niebanalne pomysły. Wystarczy prześledzić oferty i wybrać tego, który odpowiada naszemu poczuciu estetyki. Jest to ważne, tak samo, jak do kredytu hipotecznego, musimy przygotować się również do wyboru architekta. Projektujemy swój dom marzeń i dlatego, jest to takie istotne.