w co zainwestować oszczędności

Jak sensownie zainwestować własne oszczędności?

Kiedy zostaje nam jakaś nadwyżka finansowa w budżecie domowym, której nie chcemy wydawać na bieżąco, warto się zastanowić w jaki sposób najkorzystniej ją zainwestować. Często możemy obejrzeć reklamy produktów finansowych zachęcających nas do inwestowanie w określony sposób. Banki proponują nam rachunki oszczędnościowe lub lokaty, fundusze zachęcają do zakup jednostek uczestnictwa w funduszu. Możemy mieć też własne pomysły na lokowanie kapitału.

Lokata bankowa

Najprostszym sposobem jest ulokowanie pieniędzy na lokacie na określony czas. Znamy wtedy oprocentowanie i to ile więcej pieniędzy będziemy mieli po zamknięciu lokaty po upływie terminu. Przy wyborze warto kierować się wysokością odsetek oraz sposobem naliczania odsetek. Im częściej naliczane są odsetki tym wyższa kwota jaką uzyskamy na końcu. Po lokacie bankowej nie należy się spodziewać jakiś specjalnych zysków, wielkość oprocentowania w ciągu to max 7%.

Fundusze inwestycyjne

Innym sposobem lokowanie pieniędzy są fundusze inwestycyjne, które w naszym imieniu zajmują się lokowaniem pieniędzy. W zależności od rodzaju funduszu pieniądze są albo lokowane bardziej agresywnie z większym ryzykiem lub bezpiecznie z mniejszym. Oczywiście im bardziej bezpieczne lokowanie pieniędzy tym mniejsza wartość zwrotu, czyli zysku. Fundusze najczęściej lokują pieniądze w aukcje, zasoby naturalne, złoto, obligacje skarbowe. W funduszach nie ma gwarancji określonego zysku, inwestowanie może też wiązać się z poniesieniem strat.

Aukcje na giełdzie

W tym przypadku już sami zajmujemy się własnymi pieniędzmi, decydujemy o tym co kupujemy i kiedy sprzedajemy. Ryzyko jest bardzo podobne jak przy funduszach inwestycyjnych, choć ich akcje też możemy kupić na giełdzie. W przypadku funduszy oddajemy nasze pieniądze do zarządzania innym w przypadku gry na giełdzie robimy to sami. Trzeba nauczyć się mechanizmów działania giełdy oraz zasad kupowania i sprzedawania akcji. Działamy w pełni na własnych rachunek i zyski są w całości nasze (nie płacimy % funduszom), ale ryzyko też ponosimy w pełnym wymiarze.

Własne pomysły

To w sumie najciekawszy sposób inwestowania własnych pieniędzy. Od nas zależy gdzie ulokujemy nasze oszczędności. Możemy założyć własny biznes, pożyczyć komuś pieniądze lub zainwestować w jakąś bliżej nieokreśloną działalność. Ryzyko jest spore i może okazać się, że stracimy wszystkie pieniądze, jednak sporo w tym przyjemności i można zyskać ciekawe doświadczenia.

Pomysłów na inwestowanie pieniędzy jest sporo, zarówno bezpiecznych jak i tych bardziej ryzykownych. Możemy też oddać nasze pieniądze innym w celu zarządzania nimi lub decydować o tym samodzielnie. Pewnym sposobem z gwarantowanym zyskiem są wszelkiego rodzaju lokaty bankowe i oprocentowane rachunki oszczędnościowe. Warto pamiętać o tym, że zyski można liczyć dopiero po przekroczeniu % inflacji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *