zarządzanie budżetem domowym

Jak przygotować i zarządzać budżetem domowym?

Wielu osobom budżet kojarzy się z czym co jest związane z prowadzeniem własnej firmy, ewentualnie z dziurą budżetową w polskich finansach. Mało osób wiąże ten termin z zarządzaniem wydatkami domowymi, choć ilość osób, które zaczynają planować swoje wydatki w sposób szczegółowy stale rośnie. Budżet to nic innego tylko porównanie zarabianych pieniędzy (przychody) z wydawanymi pieniędzmi (wydatki). Dodatkowo istnieją jeszcze pojęcia zysków i kosztów, jednak na potrzeby budżetu domowego nie ma co komplikować sytuacji.

Planowanie i realizacja domowych wydatków

Jednym z głównych założeń budżetowania jest porównywanie pieniędzy, które zarabiamy z pieniędzmi, które wydajemy. Najlepiej, jeżeli odbywa się to w formie planu długofalowego – najlepiej roku – jednak perspektywa 3 miesięcy przy braku doświadczenia też jest dobrym wynikiem. O ile oszacowanie przychodów (zarobków) jest dość proste, większość osób ma stałe dochody i łatwo je przewidzieć. Nie bierzemy wypadków losowych jak np. zwolnienie z pracy – na to budżet nie pomoże.

Problem zaczyna się z planowaniem wydatków, o ile doskonale wiemy ile wydaliśmy w miesiącu, który minął o tyle planowanie jest już trudniejsze – trzeba zacząć przewidywać ile wydamy. Najpierw warto zacząć od wydatków stałych, czyli tych, które ponosimy z miesiąca na miesiąc np. wydatków na mieszkanie. Przy tego rodzaju planowaniu przydają się wszystkie stare rachunki, które pomogą nam przewidywać przyszłe wydatki. Oczywiście planowanie sprawdza się tylko z pewną dozą prawdopodobieństwa i jest obarczone błędem im będzie on mniejszy tym lepiej.

Tworzenie domowego budżetu

W internecie można znaleźć sporo narzędzi zarówno darmowych jak i płatnych, które pomagają tworzyć domowy budżet. Moim zdaniem na początku nie potrzebujemy nic więcej niż arkusz excela (microsoft office) lub calc (open office) i umiejętność tworzenia w nim formuł sumujących. Takie narzędzie w pełni wystarczy do stworzenie prostego budżetu zawierającego plan wydatków oraz ich realizację w czasie. Spotkać można sytuację kiedy budżet firmy jest robiony takim narzędziem więc na potrzeby domowe w zupełności wystarczy.

Najczęstszy układ budżetu to rodzaje wydatków w pionie i miesiące w poziomie. Na górze umieszczamy przychody, które sumujemy a pod nimi rodzaje wydatków, które również zakończymy sumą. Można też tworzyć budżet bardziej szczegółowy i tworzyć grupy wydatków np. wydatki na jedzenie, mieszkanie, kredyty, to samo z zarobkami. Na samym dole mamy rubrykę gotówka, czyli przychody (minus) wydatki. Tak wygląda najprostszy schemat budżetu, który możemy rozbudowywać o nowe pozycje w miarę potrzeb. Ważne, żeby nie tworzyć zbyt rozbudowanego planu, gdyż będzie on nieczytelny.

Kontrola wydatków

Celem tworzenia domowego budżetu jest kontrola wydatków, czyli posiadania wystarczającej ilości gotówki żeby przeżyć dany miesiąc i kolejne. Aktualizacja budżetu o kolejne wydatki pozwala nam oszacować sumę jaka nam pozostała na koncie lub w portfelu. Analogicznie sytuacja ma się z planowaniem, nie możemy wydać więcej niż zarobimy, chyba że zaoszczędziliśmy trochę pieniędzy w poprzednim miesiącu i pokryją one wyższe wydatki niż zarobki. Budżet zapewni nam większa wiedzę na temat stanu gotówki w przyszłości, gdyż tą na chwilę bieżącą najczęściej mamy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *