jak dostać kredyt gotówkowy

Jak dostać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy stanowi najpopularniejszą formę kredytów bankowych. Jest to pożyczka w postaci gotówki, otrzymywana z określonego banku na konkretny okres czasu. Można je zaciągać na różnego rodzaju cele konsumpcyjne i nie tylko. Kwoty udzielanych kredytów są bardzo zróżnicowane i uzależnione w głównej mierze od naszych zarobków. Możliwa do otrzymania przez nas suma jest określana na podstawie tzw. zdolności kredytowej i historii kredytowej.

Jak widać proces przyznania tego typu pożyczki jest dość prosty. Coraz częściej przyznawany jest tylko na podstawie zbadania historii kredytowej. Osoba, która posiada dowód osobisty, spłacała bądź spłaca regularnie inne kredyty ma szanse na przyznanie przez bank niewielkiej sumy bez sprawdzania zdolności do spłaty zobowiązania. Są to nazywane potocznie kredyty „na dowód”.

Rodzaje kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe dzielimy na kilka rodzajów:

  • kredyt konsumpcyjny
  • limity kredytowe w rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (kredyt w ROR)
  • kredyty na kartach kredytowych
  • pożyczki hipoteczne

Wspólną cechę wymienionych pożyczek stanowi możliwość przeznaczenia ich na dowolny cel. Nie musimy udzielać w banku informacji na co zamierzamy przeznaczyć pieniądze. Zabezpieczeniem tego rodzaju finansowania jest zazwyczaj weksel in blanco, niekiedy przystąpienie do kredytu osób trzecich oraz coraz bardziej popularne ubezpieczenia kredytów. Jedynie gdy decydujemy się na pożyczkę hipoteczna konieczne jest posiadanie nieruchomości, która staje się zabezpieczeniem spłaty zobowiązania.

Procedura otrzymania kredytu

Prosta konstrukcja i bezproblemowość sprawia, że kredyt gotówkowy możemy otrzymać nawet w ciągu jednego dnia roboczego. Częste jest, że decyzja kredytowa zostaje podjęta już w ciągu kilkunastu minut jeśli w banku znajdują się wszystkie niezbędne dokumenty oraz gdy bank może sprawdzić naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Z tego właśnie powodu kredyty gotówkowe określane są często mianem szybkich pożyczek.

Jednak taka konstrukcja przyznawania ma swój skutek w cenie kredytu, a mianowicie posiada on wyższe oprocentowanie od np. kredytu samochodowego czy hipotecznego. Aktualnie oprocentowanie tego typu pożyczek wynosi nawet kilkanaście procent, a w przepadku najdroższych możemy płacić nawet ponad 20 procent odsetek rocznie. Powinniśmy więc bardzo ostrożnie korzystać z tego typu rozwiązań finansowych gdyż niezwykle łatwo jest popaść w pułapkę zadłużenia.

Jeśli planujemy wziąć kredyt gotówkowy to warto wiedzieć że możemy się o niego starać w każdym banku, gdyż należy on do podstawowych produktów oferowanych przez banki, prowadzące obsługę klientów indywidualnych. Możemy porównać oferty kilku banków i wybrać te najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom. Alternatywą banków są spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

Doradcy finansowi

Do niedawna pośrednicy finansowi nastawieni byli jedynie na pomoc przy udzielaniu kredytów hipotecznych, jednak coraz częściej spotykana jest możliwość skorzystania z ich doradztwa także w przypadku kredytu gotówkowego. Spowodowane jest to zmianami zachodzącymi na rynkach finansowych. Łatwość przyznawania, krótki czas oczekiwania na decyzję oraz szybka wypłata gotówki to również zalety, z których korzystają doradcy kredytowi, ponieważ oznacza to szybką wypłatę prowizji dla firmy i doradcy.

Rola takiej osoby przy wyborze tego typu pożyczki jest równie ważna jak przy większych kredytach jak np. hipotecznych. Duża ilość ofert na rynku i często nie pokazywane na początku koszty dodatkowe mogą sprawić, że znacznie przepłacimy za takiego rodzaju szybkie pieniądze. Zaciąganie w pośpiechu jakiegokolwiek kredytu gotówkowego jest nieco nierozważne, z tego powodu wizyta u doradcy finansowego może nam zaoszczędzić czasu i pieniędzy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *