kredyt pod zakup mieszkania

Czy opłaca się brać kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie?

Wielu Polaków marzy o posiadaniu na własność mieszkania lub domu, jednak nie zawsze oszczędności pozwalają im na samodzielny zakup. Wtedy najczęściej zgłaszają się do banku po kredyt hipoteczny. Należy pamiętać, że taki kredyt to długoterminowe zobowiązanie i warto się do niego przygotować. Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu i na co zwrócić uwagę?

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Często decydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego pod zakup mieszkania. Lublin, Szczecin, Warszawa, Kraków, Wrocław to najbardziej popularne miasta, gdzie kupujemy mieszkania. Obserwując rynek nieruchomości, możemy zauważyć, jak kształtują się ceny i wybrać nieruchomość, która najbardziej nam odpowiada. Dodatkowo warto rozpocząć starania się o kredyt hipoteczny, gdyż procedura jest długotrwała i wymaga wielu wysiłków. Możemy skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który opowie nam wszystko o procedurze i przeprowadzi przez cały proces.

Zdolność kredytowa i status w BIK

W przypadku kredytu hipotecznego banki są bardzo ostrożne i dokładnie weryfikują naszą sytuację. Jest to zobowiązanie długoterminowe i często opiewa na wysoką kwotę, dlatego kredytodawcy ograniczają ryzyko. Zatem, zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny, warto odpowiednio się do tego przygotować. W pierwszej kolejności bank zweryfikuje naszą zdolność kredytową oraz status w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku, jeśli mam status niepewnego płatnika, będziemy mieli problem z otrzymaniem kredytu, gdyż jesteśmy dla banku osobami niewiarygodnymi.

Zdolność kredytowa, dlaczego jest taka ważna?

Bank bardzo dokładnie analizuje naszą zdolność kredytową, która składa się z wielu ważnych elementów. Te składowe mogą się zmieniać w zależności od banku i ich wewnętrznych przepisów, ale co do zasady banki patrzą na nasze comiesięczne wpływy na konto, wiek, wykształcenie, wykonywaną pracę i rodzaj umowy, która go normuje, historię kredytową, a także ilość osób składających się na gospodarstwo domowe. To na podstawie zdolności kredytowej oblicza się wysokość raty i czas kredytowania. Aby obliczyć naszą zdolność kredytową, możemy wykorzystać internetowy kalkulator zdolności kredytowej, gdzie po wprowadzeniu wymaganych parametrów samodzielnie sprawdzimy wymiar kredytu. Warto pamiętać, że im lepsza zdolność kredytowa, tym lepszą ofertę możemy otrzymać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *