kredyt na firmę

Czy kredyt na firmę jest bezpiecznym sposobem finansowania?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania zasobów finansowych, jak i włożenia sporych nakładów pracy. W tym celu właściciele firm ponoszą niezbędne inwestycje, których zadaniem jest prowadzenie działalności. Czasami dzieje się jednak tak, że nie posiadamy odpowiedniej ilości środków finansowych, aby zapewnić firmie ciągłość i prowadzenie projektów. Wtedy najczęściej sięgamy po oszczędności lub zaciągamy kredyt w banku, jednak nie zawsze jest to tak proste, jak się wydaje. 

Zdolność kredytowa przedsiębiorców

W obecnej sytuacji korzystanie z kredytów wspierających działalność przedsiębiorców nie jest prosta. Banki znają ryzyko i niechętnie udzielają zobowiązań. Dla przedsiębiorców taka sytuacja również jest problematyczna, gdyż to właśnie banki są najważniejszym źródłem finansowania dla firm właściwie z każdej branży. Zdolność kredytowa przedsiębiorców jest głównym kryterium szacowania ryzyka dla banku i są one bardzo ostrożne w przyznawaniu im kredytów. Warto pamiętać, że przy analizowaniu zdolności kredytowej danej firmy banki biorą pod uwagę wiele czynników. W pierwszej kolejności sprawdzają nasze wyniki finansowe oraz ewentualne zobowiązania. Jeśli korzystamy z kart kredytowych, warto je spłacić lub z nich zrezygnować, gdyż obniżają naszą zdolność kredytową. Jeśli chcemy skorzystać z bankowego wsparcia, warto się odpowiednio przygotować i przedstawić doradcy kredytowemu całościowy plan rozwoju. 

Rozwój firmy – kiedy wybrać kredyt gotówkowy?

Wszystko zależy od naszej indywidualnej kondycji. Wzięcie kredytu jest często jedyną racjonalną decyzją, gdy od tego uzależniamy rozwój i przyszłość naszej działalności. Jest to szybki zastrzyk gotówki, bez podania dokładnego celu, na jaki chcemy przeznaczyć uzyskane pieniądze, możemy nimi szybko obracać w zależności od potrzeb. W związki z wysokim ryzykiem jako przedsiębiorcy musimy liczyć się z większymi kosztami i ze zwiększonym oprocentowaniem, ale w niektórych przypadkach może być to nasze „być albo nie być” dlatego przystajemy na warunki oferowane przez bank. 

Co zrobić, kiedy nie dostaniemy kredytu?

Musimy liczyć się z faktem, że jako przedsiębiorca możemy uzyskać odmowną decyzję i przeanalizować inne alternatywy. Jako pracodawca możemy przyłączyć się do programu, gdzie oferują nam wynajem pracowników z Azji, czy Europy Wschodniej, co dość mocno ograniczy nasze koszty związane z pozyskiwaniem pracowników, jak i ich obsługą. W sytuacji, gdy poszukujemy obniżenia kosztów, takie zabiegi mogą być na wagę złota i zagwarantować nam płynność finansową oraz możliwość dalszego świadczenia usług.